Jóga je pre ženy ideálna forma cvičenia, pretože kombinuje kardiovaskulárny tréning, posilňovanie svalov a záťažové aktivity, ale nepôsobí negatívne na orgány, hormonálny systém alebo kĺby. Práve naopak, udržuje ich zdravé a zabezpečuje rovnováhu medzi cvičením a oddychom.
My, ženy, si musíme uvedomovať cyklickosť, ktorá je pre naše telá prirodzená. Musíme načúvať našim telám a praktikovať asány (cvičenia) a pranajámu (dychové cvičenia), ktoré nám pomôžu v konkrétnych etapách nášho cyklu. Napr. asány, ktoré praktikujeme uprostred cyklu, nie sú vhodné počas menštruácie.
Praktikuj správnu asánu v správny čas Tvojho cyklu.
To ovplyvní Tvoje krátkodobé aj dlhodobé zdravie, podporí plodnosť a zdravú menštruáciu a pohodový prechod do menopauzy.
Jóga Ti dá nástroje k tomu, aby si prekonala fyzické obmedzenia, aby si si vybudovala mentálnu a emocionálnu stabilitu a zostala verná svojej ženskej prirodzenosti.
Čo by si počas menštruácie cvičiť NEMALA
Menštruácia je najcitlivejšie obdobie z Tvojho mesačného cyklu, preto by si sa mala vyhnúť akýmkoľvek namáhavým aktivitám, ako je napr. lezenie po horách, tancovanie, náročné domáce práce (ja viem, ľahko sa to napíše, ale o to náročnejšie sa to dá zrealizovať.)
Ale aspoň deleguj! 😀
Neurob tú istú chybu ako ja, keď som počas menštruácie sťahovala celý byt, prenášala krabice a potom som sa celý mesiac spamätávala zo silného krvácania a bolestí.
Ale vráťme sa k jóge a k tomu, čomu by si sa mala počas menštruácie vyhýbať. Takže poďme na to.
STOJNÉ POZÍCIE
Vyhni sa stojným pozíciám predovšetkým počas dní, keď máš najsilnejšiu menštruáciu.
Maternica by sa počas menštruácie nemala vystavovať žiadnemu stresu. A keďže ako ženy máme tendenciu počas praktikovania stojných pozícií sťahovať podbruško (a tým pádom aj maternicu), je najlepšie sa týmto pozíciám vyhnúť.
Avšak ako sa hovorí, výnimka potvrdzuje pravidlo.🙂 Je niekoľko stojných pozícií, ktoré sú počas menštruácie pre nás prospešné. Ale musia sa cvičiť s oporou (pri stene, so stoličkou). Platí tu pravidlo, že pri vstupe do pozícií máš nohy na šírku bokov a neskáčeš do nich, len sa rozkročíš.
Napr. Utthita Trikonasana a Ardha Chandrasana pomáhajú pri bolesti v krížoch, uvoľňujú kŕče v podbrušku, pri silnom krvácaní a nafukovaní.
Stojné pozície s natiahnutím dopredu (pri všetkých týchto pozíciách je hlava položená na podložení – stolička, bolster) ako napr. Uttanasana, Adho Mukha Svanasana a Ardha Prasarita Padottanasana pomáhajú uvoľniť bolesti v oblasti krížov a znižujú vysoký krvný tlak.
Nízka hladina hormónov počas menštruácie znamená, že si máme energiu čo najviac šetriť, takže sa vyhni cvičeniu, ktoré zahŕňa skákanie, napr. Surya Namaskara (pozdrav slnku).
OBRÁTENÉ POZÍCIE
Sú to pozície, pri ktorých je hlava nižšie ako trup, bedrá a nohy. Podľa ajurvédy (a myslím, že aj podľa nášho zdravého rozumu), aby sme sa vyhli chorobám, mala, teda “odpad” (moč, hlieny… a menštruačná krv) musia byť z tela odstránené. Ak je telo obrátené, tento proces je narušený.
ZÁKLONY
Všeobecne máme my ženy počas menštruácie menej energie. Záklony Ťa stimulujú a keď ich praktikuješ počas menštruácie, preťažuješ Tvoj systém v čase keď potrebuješ najviac oddychovať. Jediný “povolený”, a počas menštruácie aj prospešný, záklon je Viparita Dandasana s podloženou hlavou a nohami.
ROTÁCIE
Vyhni sa hlbokým rotáciám, pretože môžu stláčať spodné vnútorné orgány (vaječníky, maternicu) a môžu spôsobiť silnejšie krvácanie alebo krvné zrazeniny.
ABDOMINÁLNE POZÍCIE
Pozície, ktoré si vyžadujú silnú prácu brucha, napr. Supta Padangusthasana III, ako aj pozície so zdvíhaním nôh pri ktorých je brucho rôznym spôsobom napínané, stláčajú a dráždia vnútorné orgány a môžu zosilniť krvácanie.
PRANAJÁMA (dychové cvičenia)
Počas menštruácie nepraktikuj pranajámu v sede alebo náročné techniky, ktoré sťahujú brucho alebo sú náročné na nervový systém.
Čo si počas menštruácie naopak DOPRAJ?
Využi jógu počas menštruácie na to, aby si zosúladila svoje telo s prúdením zeme, využi ju na to, aby si nazhromaždila energiu a na oddych.
Skvelé pozície sú:
PREDKLONY V SEDE s oporou hlavy
Tieto pozície sú počas menštruácie vrelo odporúčané. Upokojujú myseľ a odstraňujú bolesť hlavy, chrbta a únavu. Niektoré predklony v sede, napr. Janu Sirsasana s nohami od seba, môžu pomôcť obmedziť silné krvácanie.
UVOĽŇUJÚCE POZÍCIE V ĽAHU
Pozície ako Supta Baddhakonasana alebo Supta Virasana pomáhajú znížiť napätie v oblasti vnútorných orgánov v oblasti brucha, uvoľniť kŕče či už počas menštruácie alebo aj ovulácie, zrelaxujú nervy a pomáhajú proti únave.
Prvé dva dni menštruácie by si mala venovať iba vyššie spomenutým odporúčaným typom asán (predklony s oporou a pozície v ľahu). Od tretieho dňa môžeš pridať aj niektoré stojné pozície s oporou.
Akceptuj a počúvaj svoje telo. Využi tých „svojich“ pár dní na oddych, na to, aby si bola sama so sebou, aby si nabrala energiu na všetko čo Ťa čaká v nasledujúcom mesiaci.
Namaste.
Veve