Moja cesta...

Milujem jógu a rada objavujem a pozorujem, ako mení môj vonkajší aj vnútorný svet. Mojím poslaním je ukázať vám cestu ako cvičiť jógu aj v pohodlí vlastného domova a pri cvičení rešpektovať svoje telo.

Dnes cítim ako v mojom tele prúdi pozitívna energia, bolesti chrbtice a ramien sú minulosťou, cítim sa byť vnútorne vyrovnaná, plná sily a pozitívnych myšlienok.

Ale nebolo tomu vždy tak.

V roku 2011 ma pri dvoch malých deťoch moje telo začalo zrádzať.

Problémy s chrbticou sa mi tiahli už od malička. Ako dieťa som patrila vždy medzi tých vyšších a aby som iných neprevyšovala, chodila som zhrbená, ramená som tlačila dopredu, aby som sa opticky aspoň trošku znížila. Toto držanie tela mi zostalo až do dospelosti. K tomu sa pridali 2 malé deti a problémy vytryskli na povrch v plnej “kráse”.

Veľmi ma bolel chrbát, krk. Boli dni, kedy ma pálili celé ramená, svaly pri lopatkách a ledva som sa hýbala. Mávala som bolesti hlavy. Cítila som sa na dne nielen po fyzickej, ale aj psychickej stránke. Bola som unavená, moje telo ma vôbec nepočúvalo.

Bola som nervózna a vystresovaná.

Hľadala som spôsob ako sa opäť dostať do normálu. A začiatkom roku 2012 som našla cestu, ktorá mi zmenila život.

Vo februári 2012 mi bolo odporúčané jóga štúdio, kde sa cvičila Iyengar jóga. Už po prvej hodine som vedela, že to je tá pravá cesta pre mňa. Veľmi sa mi páčilo, že nás moja učiteľka sprevádzala každou asánou (cvikom) a do detailu popisovala, čo máme robiť.

Až keď som začala cvičiť  jógu, všetko sa zmenilo. A to veľmi prirodzenou cestou. Ani som si neuvedomila a zrazu som začala chodiť s vystretým chrbátom. Dýchalo sa mi oveľa ľahšie a cítila som sa skvele.

Asi po roku pravidelného cvičenia som si uvedomila, aké je to celé úžasné a aké by to bolo skvelé, keby som aj ja mohla pomôcť iným tak, ako mne pomohla moja učiteľka.

Okrem bežných hodín jógy som začala chodiť na rôzne workshopy v Maďarsku, Rakúsku, v Čechách a na Slovensku. Neodmysliteľnou súčasťou leta sa stali týždňové letné jóga workshopy.

Trvalo to 3 roky aktívneho a pravidelného cvičenia kým nastal ten správny čas pre rozhodnutie absolvovať 3-ročný medzinárodný učiteľský kurz Iyengar jógy. A mala som neskutočné šťastie, pretože mojím učiteľom bol a stále je David Meloni, Advanced Senior level II (jediný držiteľ tejto najvyššej úrovne na svete).

Na Iyengar jóge sa mi veľmi páči nielen precíznosť cvičenia (pre mňa perfekcionistku to je ako balzam na dušu :)), ale predovšetkým to, že nás vedie k tomu, aby sme rešpektovali svoje telo.

Aby sme brali ohľad na to v akom stave momentálne sme, či riešime nejaké zdravotné problémy alebo mám práve menštruáciu.

Tento rešpekt voči svojmu telu učím aj mojich žiakov a žiačky.

A toto učenie som sa rozhodla rozšíriť aj medzi tých, ktorí sa ku mne na hodinu nedostanú, ale chcú si zacvičiť doma.

To ma inšpirovalo k založeniu projektu www.jogasveve.sk (pôvodný projekt bol pod názov www.zenskajoga.sk) a k vytvoreniu online kurzu pre začiatočníkov - bežných smrteľníkov ROZHÝB CELÉ TELO, JÓGA OD ZÁKLADOVrôznych sekvencií a videí s cvičeniami, ktoré Ti ukážu cestu k tomu, ako si pomocou jógy pomôcť s rôznymi bežnými zdravotnými problémami alebo si len tak zacvičiť a zároveň rešpektovať svoje telo. V každom cvičení nájdeš aj rôzne variácie, ktoré môžeš cvičiť, ak máš práve "svoje dni".

Naučíš sa ako vnímať svoje telo a prispôsobiť cvičenie svojmu telu.

Jednotlivé cvičenia vám ukážu, ako sa pomocou jógy cítiť vnútorne vyrovnaní a spokojní. A to všetko aj z pohodlia vašej obývačky. 🙂

Som medzinárodne certifikovaná učiteľka Iyengar jógy. Milujem jógu a rada objavujem a pozorujem, ako mení môj vonkajší aj vnútorný svet. Mojím poslaním je ukázať vám cestu ako cvičiť jógu aj v pohodlí vlastného domova a pri cvičení rešpektovať svoje telo.